Klaudia Sosnowska
ENGLISH/POLSKI
Next September I will be taking on the challenge of going to Uganda to volunteer with the Gorilla Trek organised by the East African Playgrounds charity who have already built 199 playgrounds at schools in East Africa and have had a huge impact on the lives of almost 300,000 children by allowing them to improve their childhood by play! This is crucial for the natural development of children. We all take school playgrounds for granted. Unfortunately, due to lack of funding the schools have in Uganda, this is not something they can provide for the children.

But EAP can.

I am thrilled to be able to take part in this project and help with the construction of one of the playgrounds alongside other volunteers and Ugandan professionals.
The project will also involve trekking through a variety of challenging landscapes including mountains, rivers and jungles as well as visiting the silverback mountain gorillas in their natural habitat.
For this project I will need your support! I have a target of £2000 to raise for the charity and will appreciate anything you are able to offer, be it as little as a £1. Every penny has an impact. I will also be grateful if you can spread the word and make others aware of the amazing work that EAP do.

Where the money goes:
• £300 will go to Ugandan Wildlife Authority to help with the conservation of the last remaining silverback mountain gorillas
• £600 will go on project costs of food, travel and accommodation (most of this will go to a non-for-profit organisation ‘Home of Edirisa’ who support the communities we will be trekking through)
• £1100 will go direct to East African Playgrounds to help with the funding of future playgrounds

Please support me in raising the target and giving children a chance to be children.

POLSKI

W następnym wrześniu podejmę się wyzwania i pojadę do Ugandy, aby wziąć udział w wolontariacie Gorilla Trek organizowanym przez fundacje East African Playgrounds która działa już od 2009 i od tego czasu wybudowała 199 szkolnych placów zabaw we wschodniej Afryce mając ogromny wpływ na życie prawie 300.000 dzieci, dając im szanse na zabawę. Jest to niezbędne na to, aby dzieci mogły się zdrowo rozwijać i choć dla nas place zabaw w szkołach są rzeczą oczywistą, w Ugandzie przez niskie fundusze, szkoły nie mogą sobie na nie pozwolić.

EAP może to zmienić.

Nie mogę się doczekać, aby wziąć udział w tym wspaniałym projekcie i pomóc z budowlą jednego z tych placów zabaw wraz z innymi wolontariuszami i budowlańcami w Ugandzie.
Podczas projektu pokonamy też przeróżne środowiska naturalne które oferuje nam świat takie jak dżungle, jeziora i góry jak i odwiedzimy goryle górskie w ich naturalnym środowisku.
Na ten projekt muszę uzbierać £2000 i będę wdzięczna, jeśli mi w tym pomożecie, dając choćby funta. Każdy grosz ma wielkie znaczenie. Jeśli nie jesteście w stanie mnie sponsorować byłoby świetnie gdybyście mogli przekazać dalej czym zajmuje się EAP.

Na co będą przeznaczone pieniądze;
• £300 dla Ugandan Wildlife Authority aby pomóc w ochronie gorylów górskich
• £600 będzie przeznaczone na koszt projektu takie jak jedzenie i zakwaterowanie (większość z tego pójdzie dla ‘Home of Edirisa’ grupa non-profit która wspiera społeczeństwo w miejscach, przez które będziemy wędrować
• £1100 pójdzie prosto do East African Playgrounds aby wspierać przyszłe projekty placów zabaw

Mam nadzieje że pomożecie mi uzbierać wymaganą sumę aby dać dzieciom szanse być dziećmi.

Klaudia Sosnowska